Site Bina Muhasebe ve Aidat Takibi

Muhasebe İşlemleri
 • Gelir ve giderlerin belgeli olarak yasal deftere kaydı,
 • Defter ve belgelerin yönetime denetcilere ve adli mercilere incelemeleri için hazır bulundurulması,
 • Ödenmeyen aidatların yasal faizlerinin hesaplanması ve kaydı,
 • Dönem sonunda gelir ve gider bilançolarının yönetim kuruluna sunulması,
 • Gider ve gelir analizlerinin periyodik olarak yönetime sunulması
Site Bina Muhasebe ve Aidat Takibi

Site Bina Muhasebe ve Aidat Takibi

HAKTAN Yönetim, hizmet verdiği apartman, site, iş merkezleri ve binalarda muhasebe işlemleri konusunda aşağıdaki esaslara göre hareket etmektedir:
Binalarda ve apartmanlarda aidat ve diğer toplanan paranın detaylı olarak kayıtları tutulmalıdır. Aidatların toplanması ve giderlerin zamanında ödenmesinden site yönetimi, apartman yönetimi veya bina yönetimi sorumludur. Aidatların banka yoluyla toplanması, aboneliklerin (su, elektrik, doğal gaz vb) bankaya otomatik ödeme talimatı verilmek suretiyle ödenmesi yöneticilere kolaylık sağlayacaktır.

Bina muhasebelerinde esas olarak;

 • Bina yönetimi işletme defteri kullanır ve bunu notere tasdik ettirir.
 • Defterin sol tarafına giderler ve sağ tarafına gelirler yani aidatlar yazılır.
 • Giderler genellikle fatura karşılığı yapılan ( Ortak elektrik,su asansör gibi ) harcamalara dayanır. Gider pusulasıda kullanılabilir. Kapıcı, bahçe bakımının kapıcıya yaptırılması gibi ödemeler gider pusulası ile yapılır. Tutanakla gider kaydedildiği durumlar çok nadiren gerçekleşir.
 • Gelirler genellikle aidatlardan oluşur ve dairelerden alınan aidatlar karşılığı makbuz düzenlenir. (Makbuza en az kimden, daire ve tutar ile aidatın ilgili olduğu ay yazılır.) Bu makbuzlar sırasıyla işletme defterinin gelir sağ sayfasına yazılır. Gelir gider arasında fark kasa veya bankadaki nakdi gösterir.
 • Karar defteri tasdik ettirilir ve apartman yada site toplantısında alınan kararlar yazılır. Apartman sakinlerine duyuru yapılır yarıdan fazla katılımı ile karar alınabilir.
 • Aidatların takibi için her ay apartmam veya site sakinlerinin adı soyadı ve daire no.su ile ödenen aidatları gösteren bir liste yapılır. Aidat borçluları bu şekilde takibi mümkündür.
 • Çok önemli bir konu daire sahiplerince katlanılan harcamalar içinde aynı makbuzlarla tahsilat yapılır. Bu tür harçamalar genelde bir kaç yerden teklif alınarak en uygun olana yapılması ve toplanan paranın bu işte kullanıldığının ayrıca açıklanmasının yapılması gerekir.
 • Kapıcılara(varsa) yapılan ödemeler gelir vergisinden istisna ancak SGK sigorta bildirgesi verilmesi ve primlerin ödenmesi gerekir.
 • Diğer görevliler (danışma, güvenlik) için gelir vergisi ödemek zorunluluğu olduğu dikkate alınmalıdır.

3GEN HİZMET GRUBU PROFESYONEL SİTE YÖNETİM HİZMETLERİMİZ

Elazığ Temizlik şirketi 3gen

Elazığ Temizlik şirketi 3gen Elazığ temizlik şirketi 3gen arasında kurumsal hizmet sunana firmamızdan profesyonel destek alarak tüm yaşam alanları için […] Devamini oku

Elazığ Temizlik Şirketleri

Elazığ Temizlik Şirketleri Elazığ temizlik şirketleri arasında kurumsal hizmet sunana firmamızdan profesyonel destek alarak tüm yaşam alanları için detaylı temizlik […] Devamini oku

3gen Profesyonel Bina Yönetimi İnsanlar arasındaki kırgınlık ve kavgaları önlemek Elazığda Bina Yönetimini Profesyonel olarak yapmak, tecrübesizlik nedeni ile boşa […] Devamini oku

Site Bina Hukuki Danışmanlık

Site Bina Hukuki Danışmanlık Yönetim sorunları çözümü İşletme projelerin hazırlanması Aidatını ödemeyenlerin hukuksal takibi Binada yapılacak işlere uygun olarak kararların […] Devamini oku

Site Bina Personel İşlemleri

Site Bina Personel İşlemleri Site Bina Personel İşlemleri Bina görevlisinin SGK doğrultusunda bildirgelerinin verilmesi, tahakkukların çıkarılması ,hizmet belgesinin çıkarılması İş […] Devamini oku

Call Now Button